Ytterligare vattenvårdsprojekt klara och på gång

1 mars 2026


Färdigställda vattenvårdsprojekt i Kronoskogens naturreservat och i Stenbybäcken i Tomelilla kommun

Projektet består av två delar. Den första är utförd i ett biflöde från Trydeå som rinner genom Kronoskogens naturreservat. Den tidigare djupa, raka fåran har fyllts med sly för att skapa långsammare flöde i syfte att ge vattnet möjlighet att återfinna sin naturliga bana och återskapa områdets ursprungliga översvämningsdynamik.

Återmeandring av Stenbybäcken
Del av Stenbybäcken som har återmeandrats efter att varit rätad sedan 1890-talet. Foto: Jenny Söderstedt

Andra delen av projektet är utfört i Stenbybäcken, ett vattendrag som uträtades och flyttades både i höjd- och sidled i samband med att järnvägen byggdes 1890. I projektet har en sträcka av åfåran dragits om och svämplansytor skapats.

Åtgärderna syftar till att sakta ner vattenflödena och hålla vattnet i landskapet längre, på så vis ökar möjligheten till sedimentering och rening av näringsämnen. Åtgärderna är också gynnsamma för lek- och uppväxtmöjligheter för fisk, bland annat öring, och skapar gynnsamma förhållande för många andra arter som groddjur, fladdermöss och insekter.

Åtgärderna utförs inom Nybroåns avrinningsområde och våtmarksområdet är ca 2,9 ha. Åtgärdsprojektet genomförs av Tomelilla kommun via Vattenrådet för Nybroån, Kabusaån och Tygeån och finansieras genom LOVA-bidrag från Länsstyrelsen Skåne.

Grodvåtmark i Nybroåns avrinningsområde i Ystad kommun

Våtmarken innan restaurering. Foto: Jenny Söderstedt

Våtmarken är en historisk lokal för den hotade lökgrodan som helt hade växt igen. Genom att rensa bort sly i utkanten av våtmarken har en öppen, solbelyst vattenyta skapats vilket ger en miljö som är väsentlig för lökgrodans fortplantningsmöjligheter.

Inom spridningsavstånd finns förutom lökgroda även lövgroda, klockgroda och större vattensalamander som alla kommer att gynnas av den restaurerade våtmarken.

För att ytterligare förstärka naturmiljön har delar av den avverkade slyn samlats i faunadepåer i närheten av våtmarken. Detta skapar bra gömställen, viloplatser och övervintringsmöjligheter. Närområdet präglas av jordbrukslandskap och miljöer som dessa är väldigt värdefulla för ett flertal arter.

Projektet som ligger inom Nybroåns avrinningsområde genomförs av Ystad kommun via Vattenrådet för Nybroån, Kabusaån och Tygeån och finansieras genom LONA våtmarks-bidrag från Naturvårdsverket.

Sly i kanten av våtmarken har tagits bort för att gynna lökgrodor. Foto: Jenny Söderstedt
Logotyper för LOVA och LONA
Logotyper för LOVA och LONA

Nyheter från vattenrådet

Återmeandring av Stenbybäcken

1 mars 2026 - Ytterligare vattenvårdsprojekt klara och på gång

Färdigställda vattenvårdsprojekt i Kronoskogens naturreservat och i Stenbybäcken i Tomelilla kommun Projektet består av två delar. Den första är utförd i ett biflöde från Trydeå som rinner genom Kronoskogens naturreservat. Den tidigare djupa, raka fåran… Läs hela

Emmie Holst

7 januari 2026 - Ny åtgärdssamordnare

Vattenrådet för Nybroån, Kabusaån och Tygeån har fått chansen att projektanställa ytterligare en åtgärdssamordnare. Därmed vill vi presentera Emmie Holst, vår nya lokala åtgärdssamordnare. Emmie är landskapsvetare, med rötter från Österlen. Är du som markägare… Läs hela

Omgrävd och restaurerad fåra av Stenbybäcken. Foto: Naturcentrum AB

22 september 2025 - Åtgärder i Stenbybäcken pågår

Nu pågår åtgärdsarbete i Stenbybäcken och dess biflöde i Kronoskogens naturreservat, Tomelilla kommun. Åtgärdsarbetet består dels av att dra om delar av den raka, djupa åfåran och skapa svämplansytor, dels av att återskapa översvämningsdynamiken inne… Läs hela

Senaste

Österlens vattenråds logo
Rapporten: 23 augusti 2025 - Årsrapport från recipientkontrollen 2024

Sammanfattning På uppdrag av Vattenrådet för Nybroån, Kabusaån och Tygeån utför SGS Analytics Sweden AB provtagning i Nybroån i Ystads och Tomelillas kommun. Ystads kommun ansvarar för provtagningen av Kabusaån och Tygeån. I vattenrådet ingår… Läs hela

Från Vattenmyndigheten: Ännu ett tillfälle att gå från ord till handling

Idag, torsdagen den 22 januari, går vårt seminarium Från ord till handling åter av stapeln. Vi har fått in hela 226 anmälningar. Vi kommer därför att erbjuda ännu ett tillfälle att delta - onsdagen den 4 februari.

Medlemmar